Jak nauczyć dziecko czytać?

Wiele rodziców czy nawet nauczycieli zastanawia się, jak nauczyć dziecko czytać. Niestety sama znajomość liter jest niewystarczająca do płynnego i zrozumiałego czytania. Co więcej, nie ma idealnej metody nauki czytania, która sprawdzi się u każdego dziecka. Ja uczyłam swoje dzieci modyfikując różne metody, co pozwoliło płynne opanowanie czytania już w wieku 5 lat przez moją córkę. Chcesz wiedzieć, jak to zrobiłam? Sprawdź, jak skutecznie nauczyć dziecko czytać.

Kiedy dziecko jest gotowe na naukę czytania?

Wielu ekspertów sugeruje, aby wstrzymać się z nauką czytania do czasu, aż dziecko zdobędzie umiejętność zapamiętywania i wskazywania konkretnych znaków. Same litery alfabetu są przecież znakami, które zapamiętuje nasz mózg. Jeśli dostrzegasz, że Twój maluszek zwraca uwagę na różnego rodzaju elementy np. potrafi odróżniać figury geometryczne, odróżnia loga, znaczki na opakowaniach jego ulubionych ciasteczek, to znak że może być już gotowy do nauki czytania. Jak widzisz nie tak naprawdę sztywnie określonej granicy wieku. Jedne dzieci będą gotowe na naukę czytania już w wieku 4, 5 lat inne dopiero jako sześciolatki czy nawet siedmiolatki. Choć ja osobiście uważam, że im wcześniej nauczysz swoje dziecko tym lepiej. Zwłaszcza, że w wieku przedszkolnym, kiedy nie ma jeszcze sztywnego obowiązku edukacyjnego taka nauka może być dla dziecka przyjemnością i świetną okazją do zabawy.

Jak nauczyć dziecko czytać? Idealna metoda dla 6, 7 latka

Tak wspomniałam wcześniej jest bardzo dużo metod nauki czytania. Ja zdecydowałam się na modyfikację metody sylabowej ze wcześniejszą znajomością liter.  Metoda sylabowa opiera się na tym, jak dzieci naturalnie uczą się mówić. Dzieci najpierw wymawiają sylaby, a następnie łączą je w słowa. Przypomnij sobie, jak to było w przypadku Twojej córki czy syna. Pierwsze były sylaby - ma, ma, da, da, ba, ba itd. Nauka czytania metodą sylabową wykorzystuje ten sam mechanizm, co znacznie ułatwia dziecku efektywną naukę czytania.

Etap 1 nauka liter

W wieki 3, 4 lat można poznawać już same litery w formie zabawy. Polecam książeczki z kolorowym alfabetem i historyjkami. Warto wyrobić sobie rytuał w ciągu dnia, że codziennie czytamy sobie jedną historyjkę i poznajemy literkę. Bawimy się mimiką, naśladowaniem. My uczyliśmy się wymowy wszystkich liter. Ważne, aby na tym etapie nie łączyć liter w wyrazy i nie próbować czytać. Dziecko może przez to utrwalić sobie nie prawidłowy wzorzec literowania i na pewno nie będzie czytać płynnie. Na tym etapie dziecko ma kojarzyć daną literkę i to wszystko.


Etap 2 poznawanie sylab

Każdy wyraz składa się z sylab i to właśnie od nauki sylab rozpoczynamy właściwą naukę czytania. Na początku poznajemy z dzieckiem wszystkie samogłoski. Maluszek już powinien świetne znać te litery, teraz tworzymy już grupę liter. Samogłoska znajduje się w każdej sylabie i to trzeba zasygnalizować dziecku. Warto wydrukować sobie planszę z samogłoskami. Potem przychodzi czas na sylaby. Zaczynamy od prostych sylab takich jak ma-, ba-, da-. Literka m + wszystkie sylaby a, o, i, u, ó, e. Polecam moje plansze do nauki czytania, które są dostępne na mojej stronie. Tak naprawdę nie trzeba przerabiać wszystkich kombinacji spółgłosek i samogłosek maluszek z pewnością z czasem zauważy podobieństwo brzmienia i zacznie tworzyć samodzielnie wyrazy. Ważna jest jednak systematyczność. Sylaby ćwiczymy codziennie w serii 2, 3 razy po 5, 10 minut. Już po 3,4 tygodniach będziemy mogli zaobserwować  pierwsze efekty. Dziecko bez literowania przeczyta proste sylaby.

Etap 3 łączenie sylab w wyrazy

Jeśli dziecko umie czytać już sylaby, warto spróbować łączyć je w większe wyrazy. Zaczynamy oczywiście od tych prostych np. mama, tata itp. Warto wyciąć sobie sylaby i składać je w różne wyrazy. Przydatne są do tego kartoniki z sylabami. Metoda sylabowa jest świetna, bo odpowiada na pytanie, ja szybko nauczyć dziecko czytania. Po zastosowaniu tej metody moje dzieci płynnie czytały po ok. 5-7 miesiącach. Przy założeniach że przez pierwszy miesiąc uczyliśmy się codziennie, a potem co drugi, trzeci dzień. Warto uczyć się czytać przez zabawę, o tym poświęcony jest kolejny wpis.

Jak nauczyć dziecko czytać w pierwszej klasie? Podsumowanie

Nie ma idealnej metody na naukę szybkiego czytania. Świetnie sprawdza się jednak metoda sylabowa z wcześniejszą znajomością wszystkich liter. Dziecko uczy się rozpoznawania i wymawiania samogłosek i spółgłosek, potem przechodzi do czytania całych sylab, bo na koniec łączyć sylaby w pełne wyrazy. Unikamy literowania, czyli czytania przez dziecko pojedynczych liter. Przy nauce czytania ważna jest systematyczność i regularność zwłaszcza na początku nauki. Urozmaicamy naukę przez zabawę. Dostosowujemy ilość materiału do umiejętności i chęci dziecka. Nie wprowadzany wszystkich sylab od razu.